Przejdź do głównej zawartości

Oko w oko ze złem – recenzja przedpremierowa

Tak łatwo nam przychodzi oceniać ludzi..
Kerry Daynes drobna i atrakcyjna, która wkradła się w tajemnice cudzych umysłów, na kartach tej publikacji zdradza nam sekrety swojej pracy. Psycholożka i biegła sądowa zaczęła swoją karierę w dziedzinie psychologii. Dała się poznać jako rzetelna, pełna pasji i stawiająca sobie konkretne cele zawodowe kobieta, które czasem przypadkowo wytyczały jej ścieżkę zawodową.Kolejny raz przekonałam się jak ważny i odpowiedzialny jest jej zawód.

Wyzwanie psychologa polega na tym, żeby ustalić kroki, które pomogą pacjentowi się zmienić i rozpocząć nowe życie jako w pełni zreformowany, praworządny obywatel czy obywatelka. Oto mój Święty Graal.
Najpierw podejmowała zatrudnienie w angielskich więzieniach, o które jak się okazuje wcale nie było łatwo. Później już prowadziła swoją prywatną praktykę m.in. jako konsultantka i szkoleniowiec, również współpracując z policją i innymi organami państwowymi, dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem. Dziś jest już osobą rozpoznawalną i medialną, wciąż kontynuując praktykę.

W swojej lekturze przytacza sporo przypadków, z którymi się zetknęła, mniej lub bardziej szokującymi, na których, jak przyznaje, zdarzało jej się popełniać błędy.
Wciąż się doszkala, jak radzić sobie z zachowaniem, na które człowiek nie jest przygotowany, a także jak móc panować nad emocjami, stresem a czasem nerwami. Wczytując się w różne historii ludzi, byłam pełna podziwu i szacunku dla wykonywanej przez niej profesji.

..jak to się często zdarza w psychologii sądowej – dobre wywiązanie się z zadania polegało na dostosowaniu się do procedury i odhaczeniu kolejnych punktów: należało odwalić robotę, a nie zastanawiać się nad jej sensem.
To co było dla mnie największym zaskoczeniem, to jej osobiste doświadczenia. Była prześladowana i nękana przez obcą osobę, stalkera. Stalking, który ma dziś na szczęście uregulowania prawne, wciąż jest dla nas, mam wrażenie mimo wszystko nowym i niebezpiecznym przestępstwem.

Znajdziecie tu sporo ciekawych innych tematów, o których mogłabym pisać i dyskutować, ale nie będę wam odbierała przyjemności z czytania lektury.Treść książki jest bardzo przystępna, napisana prostym językiem, bez monotonnych i stricte naukowych wywodów. Nie ma tu brutalnych opisów, raczej smutne a czasem tragiczne historie, które po prostu się wydarzyły, a jej zadaniem, pani psycholog, jest sprawić, aby każdy człowiek, z którym ma do czynienia powrócił do normalności.

Z czystym sumieniem polecam czytelnikowi, który ma odrobiną chęci zagłębić się w jej świat.

Ps. https://kerrydaynes.online/about/ jest dyplomowanym psychologiem i członkiem stowarzyszonym British Psychological Society. Jest także dyplomowanym członkiem Rady Naukowej i zarejestrowanym psychologiem sądowym w Radzie Zdrowia i Opieki Zawodowej.

Dziękuję za egzemplarz:





Oko w oko ze złem. Prawdziwe historie z akt psycholożki sądowej
Kerry Daynes
Tłumaczenie: Agnieszka Walulik
Wydawnictwo: Otwarte
Premiera: 31 lipca 2019

Popularne posty z tego bloga

Doświadczenia kata. James Berry

O godz. 8.00 dokonywane były przez niego wyroki śmierci, jego profesja była niezbędna i mało poważana. Jak wiele tajemnic skrywał, jakie były jego obowiązki, dowiedzieć się możecie z poniższej lektury. Wydawnictwo Aktywa wydało kolejną publikację z serii Rozmowy z Katem, która ujrzała światło dziennie już w 1982 r. Doświadczenia kata. James Berry .  Tym razem swoimi zawodowymi kompetencjami dzieli się z nami pan James. Jak się okazuje, to mężczyzna o miękkim sercu, z poczuciem humoru, a także konserwatysta, dla którego wędkowanie jest dobrą rozrywką w wolnym czasie. Przypadek sprawił, że zdecydował się na wybór tego zawodu. Byli tacy, którzy mówili o nim „podły kat”. Pewnie wiecie, że kaci, z reguły nie byli dobrze postrzegani. No cóż, chyba nie ma się czemu dziwić, jednak czytając tę lekturę kolejny raz upewniam się, że wykonując swoją pracę, zależało im przede wszystkim na sprawnym, szybkim i co najważniejsze, humanitarnym przeprowadzaniu egzekucji. Gdyby wszyscy mo...

Dolina gniewu. Krzysztof Bochus.

Każda wojna ma swoją cenę. Niezależnie od noszonego na mundurze żołnierskim symbolu dyktatury... „Nie daj się zabić. Wróć żywy". Z nieukrywaną przyjemnością sięgnęłam po piąty już tom  z radcą Abellem  w głównej roli. Mowa oczywiście o „Dolinie gniewu”, której premiera zaplanowana jest 17 maja. Rzekomo ostatnia część, i tu zapewne będzie fala smutku wśród czytelniczek  i czytelników, była dla mnie nad wyraz emocjonalna, czego raczej się nie spodziewałam. „Nie ma takiego cierpienia, którego człowiek nie wyrządziłby bliźniemu, jeśli uzna go za wroga lub jeśli mu to przyniesie wymierną korzyść". Christian Abell, obecnie były radca kryminalny  z Kriminalpolizei, człowiek  z zasadami i nietracący głowy  w obliczu tragedii, wypowiada wojnę całemu światu. Punktem zapalnym była podjęta decyzja o wywiezieniu teścia, Piotra Morela, z wojskowego lazaretu. A konkretnie z paszczy lwa.  W Gdańsku bowiem trwa sowiecka zagłada. Mimo że powrót  z emigracji był ryz...

Post Scriptum - Niezalezyny kwartalnik literacko artystyczny

Czytacie jeszcze w ogóle prasę? Ja rzadko, a kolorowe magazyny  w ogóle. Jakoś nie mam potrzeby. Za to chętnie kupuję i zaglądam do  Pocisk magazyn literacko-kryminalny , o czym na pewno wiecie. Tym razem, w przedstawionym wydaniu, moją uwagę przykuł wywiad ze znajomym mi autorem . Polecam na rozgrzewkę fanom kryminałów i nie tylko. Bodźcem do naszego spotkania na łamach pisma stała się nagroda Grand Prix,  którą odebrał Pan, II edycję niezależnego  plebiscytu na polską Książkę Roku Brakująca Litera 2018. Laur przyznany Szkarłatnej głębi jest zupełnie inny, bo niszowy. Co  Pan czuł, odbierając go? Wiecie już o kim mowa? Krzysztof Bochus.  Pisarz wspomina tu m.in.  o powieści, która już krąży po blogosferze (mam już i ja). Zerkam co dalej. "O wydawaniu książek.." i znowu coś ciekawego, choć niekoniecznie świeżego. Nie znam pana, który przygotowywał ten materiał, ale jest pisany z pazurem i humorem :)  Tak to ja mogę czytać nawet przepi...