Przejdź do głównej zawartości

Prognozowanie psychologiczno-kryminologiczne

Pozytywna prognoza kryminologiczno-społeczna, jak każda inna prognoza, zawiera element ryzyka związanego z możliwością jej niespełnienia. Jest oczywiste, że nikt nie jest w stanie udzielić pełnej gwarancji trafności prognozy. Rzecz w tym, by ryzyko związane z niespełnieniem się prognozy było ograniczone do akceptowalnego stopnia, to znaczy takiego, który resocjalizacji nie pozbawia sensu, a zmniejsza zagrożenie do dających się przewidzieć, rozsądnych granic” (postanowienie SA w Krakowie z dnia 28 sierpnia 2015 r., II Akzw 799/15).

Prognozowanie psychologiczno-kryminologiczne to czynność podejmowana przez biegłego psychologa sądowego, mająca na celu przewidywanie ryzyka recydywy u skazanego – najczęściej za zabójstwo – starającego się o przedterminowe warunkowe zwolnienie. Tym samym tłem książki jest współpraca biegłego psychologa z sądem penitencjarnym, dla którego ten opiniuje również w sprawach z zakresu przerwy w wykonaniu kary, ale także wydawanie ekspertyzy dla sądu karnego w sprawach, w których istotna jest prognoza powielania lub dokonania przestępstwa przez oskarżonego.
Prognozowanie psychologiczno-kryminologiczne autorstwa Jarosława Stukana to literatura naukowa, napisana z myślą o biegłych psychologach sądowych oraz psychologach penitencjarnych, aczkolwiek jej temat pozostaje w obszarze zainteresowań również: prawników, kryminologów, specjalistów z zakresu resocjalizacji, socjologów oraz pracowników służby więziennej (opis książki).


To moje drugie spotkanie z autorem i myślę, że nie ostatnie. Pomimo że, miałam do czynienia z lekturą fachową, ale przystępną, z dużym zainteresowaniem wczytywałam się, co ma do powiedzenia środowisko naukowe w tytułowym zakresie. J. Stukan, psycholog, biegły sądowy, kryminolog w swojej kolejnej wydanej publikacji, dzieli się z nami własnymi doświadczeniami, obrazuje nam przekrój historii początków prognozowania na świecie, a także stawia śmiałe hipotezy i analizuje badania dotyczące tego tematu. Co ważne J. Stukan zwraca uwagę na możliwość doskonalenia się w tym kierunku.

Prognoza kryminologiczna okazuje się wcale nie tak nową nauką, a jednak wciąż pozostaje trudnym obszarem do badania. 
To nic innego jak próba stwierdzenia z dużym prawdopodobieństwem, czy skazany na wolności nie popełni konkretnego przestępstwa.


Skazany może starać się o przedterminowe warunkowe zwolnienie pod koniec kary, wtedy to sąd wskazuje biegłego do oceny ryzyka popełnianych przestępstw. Ekspert, biegły sądowy wówczas na podstawie m.in. testów sporządza opinię sądowo-psychologiczną, jego zadaniem jest ocena wystąpienia poziomu tzw. ryzyka recydywy. Autor stawia tutaj nacisk na konieczność indywidualnej i rzetelnej oceny skazanego oraz na umiejętne dostosowanie dostępnych narzędzi. Szczegółowo omawiane są tutaj czynniki ryzyka powrotu do przestępczości, czy też tablice prognostyczne. 
W diagnozie należy przede wszystkim właśnie je odnajdywać, aczkolwiek z dużą ostrożnością i w interpretacji kontekstowej, za każdym razem wysoce indywidualnie.
Publikacja zawiera 4 rozdziały. Znajdziecie tu kilkadziesiąt tabel, w których omawiane są różnorakie czynniki ryzyka recydywy. Gdybym miała częściej korzystać z tej publikacji, brakowałoby mi spisu zamieszczonych tam tabel. Niemniej jednak na jej końcu pojawia się bibliografia oraz Kodeks Karny dotyczący PWK. W związku z tym, że nie ma słownika pojęć, sporo czasu zajęło mi rozszyfrowanie tego skrótu – przedterminowe warunkowe zwolnienie.
Ostatni rozdział Przykłady poświęcony jest studium trzech przypadków (skazanych) opinii, analiz i badań, interpretacji etiologii demoralizacji, które wg autora zasługują na dokładne zapoznanie się z nimi.
W psychologii badano wiele cech, które skojarzone są z przestępczością..Nie sposób jednak wszystkich ciekawych cech i prac tu omówić.
Nie sądziłam, że zrozumienie ludzkiego zachowania i postępowania może być tak skomplikowane i trudne oraz wymagającego dużego doświadczenia zawodowego. Budowanie takiej prognozy zaczyna się już od dzieciństwa skazanego, a kończy na ocenie zachowania w zakładzie karnym. Przeanalizowanie wraz z autorem ich życia przestępczego, było dla mnie ciekawym doświadczeniem.

Czy jest możliwa każdorazowo prawidłowa ocena skazanego, który popełnił zabójstwo? Ilu ze skazanych przebywających na wolności, kolejny raz dopuściło się przestępstwa?
Jeśli interesują was pytani nie tylko w tym zakresie, zachęcam do zapoznania się z tą bardzo wartościową lekturą.


Ps. Przyznam szczerze, że to jedna z trudniejszych dla mnie publikacji, 
z którą się z wami dzielę.

Dziękuję za egzemplarz:

Prognozowanie psychologiczno-kryminologiczne
Jarosław Stukan
Wydawnictwo: Wydawnictwo Aktywa
Data wydania: 30 kwietnia 2019








Popularne posty z tego bloga

Doświadczenia kata. James Berry

O godz. 8.00 dokonywane były przez niego wyroki śmierci, jego profesja była niezbędna i mało poważana. Jak wiele tajemnic skrywał, jakie były jego obowiązki, dowiedzieć się możecie z poniższej lektury. Wydawnictwo Aktywa wydało kolejną publikację z serii Rozmowy z Katem, która ujrzała światło dziennie już w 1982 r. Doświadczenia kata. James Berry .  Tym razem swoimi zawodowymi kompetencjami dzieli się z nami pan James. Jak się okazuje, to mężczyzna o miękkim sercu, z poczuciem humoru, a także konserwatysta, dla którego wędkowanie jest dobrą rozrywką w wolnym czasie. Przypadek sprawił, że zdecydował się na wybór tego zawodu. Byli tacy, którzy mówili o nim „podły kat”. Pewnie wiecie, że kaci, z reguły nie byli dobrze postrzegani. No cóż, chyba nie ma się czemu dziwić, jednak czytając tę lekturę kolejny raz upewniam się, że wykonując swoją pracę, zależało im przede wszystkim na sprawnym, szybkim i co najważniejsze, humanitarnym przeprowadzaniu egzekucji. Gdyby wszyscy morder

Post Scriptum - Niezalezyny kwartalnik literacko artystyczny

Czytacie jeszcze w ogóle prasę? Ja rzadko, a kolorowe magazyny  w ogóle. Jakoś nie mam potrzeby. Za to chętnie kupuję i zaglądam do  Pocisk magazyn literacko-kryminalny , o czym na pewno wiecie. Tym razem, w przedstawionym wydaniu, moją uwagę przykuł wywiad ze znajomym mi autorem . Polecam na rozgrzewkę fanom kryminałów i nie tylko. Bodźcem do naszego spotkania na łamach pisma stała się nagroda Grand Prix,  którą odebrał Pan, II edycję niezależnego  plebiscytu na polską Książkę Roku Brakująca Litera 2018. Laur przyznany Szkarłatnej głębi jest zupełnie inny, bo niszowy. Co  Pan czuł, odbierając go? Wiecie już o kim mowa? Krzysztof Bochus.  Pisarz wspomina tu m.in.  o powieści, która już krąży po blogosferze (mam już i ja). Zerkam co dalej. "O wydawaniu książek.." i znowu coś ciekawego, choć niekoniecznie świeżego. Nie znam pana, który przygotowywał ten materiał, ale jest pisany z pazurem i humorem :)  Tak to ja mogę czytać nawet przepisy kulinarne. Poezja i muzy

Dolina gniewu. Krzysztof Bochus.

Każda wojna ma swoją cenę. Niezależnie od noszonego na mundurze żołnierskim symbolu dyktatury... „Nie daj się zabić. Wróć żywy". Z nieukrywaną przyjemnością sięgnęłam po piąty już tom  z radcą Abellem  w głównej roli. Mowa oczywiście o „Dolinie gniewu”, której premiera zaplanowana jest 17 maja. Rzekomo ostatnia część, i tu zapewne będzie fala smutku wśród czytelniczek  i czytelników, była dla mnie nad wyraz emocjonalna, czego raczej się nie spodziewałam. „Nie ma takiego cierpienia, którego człowiek nie wyrządziłby bliźniemu, jeśli uzna go za wroga lub jeśli mu to przyniesie wymierną korzyść". Christian Abell, obecnie były radca kryminalny  z Kriminalpolizei, człowiek  z zasadami i nietracący głowy  w obliczu tragedii, wypowiada wojnę całemu światu. Punktem zapalnym była podjęta decyzja o wywiezieniu teścia, Piotra Morela, z wojskowego lazaretu. A konkretnie z paszczy lwa.  W Gdańsku bowiem trwa sowiecka zagłada. Mimo że powrót  z emigracji był ryzykowny, takiego scenariusza,