Przejdź do głównej zawartości

Cenny motyw

W trakcie czytania tej historii wciąż miałam przed oczami autorkę, Małgorzatę Rogalę, jak siedzi w kawiarence, popijając kawę i rozmyśla nad akcją powieści. Miejsce jest urokliwe i urzekające swoją przeszłością. Na stoliczku leżą ilustrowane albumy wyjątkowej biżuterii. Tę scenografię i dotyk śliskich stronic i inspirację, czuć było na każdej kartce Cennego motywu.

Pani Małgorzato potrafi obudzić pani w czytelniku nutkę artyzmu i z delikatnością, i zaciekawieniem pokazać sztukę laikowi, która okaże się na tyle interesująca, że odbiorca ze smutkiem wypatruje końca przygód bohaterów w świecie wyjątkowego rzemiosła.

Przygody Celiny Stefańskiej poznałam w Kopii doskonałej i choć jest to całkiem inny cykl niż perypetie Agaty i Sławka, to z przyjemnością powitałam nową bohaterkę.
W pierwszej części trochę zagubiona zmieniła swoje dotychczasowe życie. Teraz powraca z rocznym bagażem doświadczeń, jeszcze pewniejsza siebie i twardo stąpająca po ziemi. Ta dojrzalsza postać Celiny zdecydowanie bardziej mi się spodobała.

Nasza prywatna detektyw, niechcący staje się świadkiem morderstwa. Ofiarą jest Aleksandra, jej sąsiadka, która chwilowo posiadała cenny pierścionek. Biżuteria znika, a o zbrodnię zostaje oskarżony jej kochanek. Od innej sąsiadki otrzymuje zlecenie na "uniewinnienie" męża, czyli kochanka, taki tam życiowy galimatias.


Jest wiele osób, które są gotowe dobrze zapłacić za cenną błyskotkę, nie brakuje tych, którzy chcą na transakcji zarobić..
Okazuje się jednak, że zagubiona błyskotka, to nie tylko kosztowna ozdoba, ale także pamiątka rodzinna. Autorka w niesamowicie ciekawy sposób przyciąga czytelnika precjozami i aurą historii kunsztownych świecidełek. Nigdy bym nie podejrzewała, że temat jubilerstwa może mnie tak zainteresować oraz że gdzieś i w tym antykwarycznym świecie istnieją mordercze przekręty.

Wróćmy jednak do fabuły, prócz zlecenia Celina postanawia również odgrzebać sprawę swoich zamordowanych rodziców, gdzie dochodzenie zostało zamkięte z braku dowodów.
Jest coś szczególnego w tym, że posiada się na przykład broszkę albo kolczyki, które są jedyne na świecie, gdy wiemy, że nie ma drugich takich samych.
Policyjne śledztwo prowadzi podkomisarz Szpakowski, który raczej mało przychylny jest pani detektyw. Od czasu, do czasu próbuje ciągnąć za język jego kolegę po fachu, Ksawera. Przy sprawie swoje trzy grosze również próbuje dorzucić Szyszka, zwariowana koleżanka i pisarka książek kryminalnych. 
Jedne z licznych tropów prowadzą do Pragi, gdzie tym razem Celina wraz z przemiłą babcią wyruszą w podróż.

Czy stara zabytkowa biżuteria się odnajdzie i czy Stefańska wraz z policją odkryje, kto stoi za śmiercią ukochanych rodziców?

Już dziś dostępny jest egzemplarz Cennego motywu w sprzedaży! Ja polecam wam tę wyjątkową i urzekającą opowieść.

Dziękuję za egzemplarz:

Cenny motyw
Małgorzata Rogala
Cykl: Celina Stefańska (tom 2)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Premiera: 5 czerwca 2019















Popularne posty z tego bloga

Doświadczenia kata. James Berry

O godz. 8.00 dokonywane były przez niego wyroki śmierci, jego profesja była niezbędna i mało poważana. Jak wiele tajemnic skrywał, jakie były jego obowiązki, dowiedzieć się możecie z poniższej lektury. Wydawnictwo Aktywa wydało kolejną publikację z serii Rozmowy z Katem, która ujrzała światło dziennie już w 1982 r. Doświadczenia kata. James Berry .  Tym razem swoimi zawodowymi kompetencjami dzieli się z nami pan James. Jak się okazuje, to mężczyzna o miękkim sercu, z poczuciem humoru, a także konserwatysta, dla którego wędkowanie jest dobrą rozrywką w wolnym czasie. Przypadek sprawił, że zdecydował się na wybór tego zawodu. Byli tacy, którzy mówili o nim „podły kat”. Pewnie wiecie, że kaci, z reguły nie byli dobrze postrzegani. No cóż, chyba nie ma się czemu dziwić, jednak czytając tę lekturę kolejny raz upewniam się, że wykonując swoją pracę, zależało im przede wszystkim na sprawnym, szybkim i co najważniejsze, humanitarnym przeprowadzaniu egzekucji. Gdyby wszyscy morder

Post Scriptum - Niezalezyny kwartalnik literacko artystyczny

Czytacie jeszcze w ogóle prasę? Ja rzadko, a kolorowe magazyny  w ogóle. Jakoś nie mam potrzeby. Za to chętnie kupuję i zaglądam do  Pocisk magazyn literacko-kryminalny , o czym na pewno wiecie. Tym razem, w przedstawionym wydaniu, moją uwagę przykuł wywiad ze znajomym mi autorem . Polecam na rozgrzewkę fanom kryminałów i nie tylko. Bodźcem do naszego spotkania na łamach pisma stała się nagroda Grand Prix,  którą odebrał Pan, II edycję niezależnego  plebiscytu na polską Książkę Roku Brakująca Litera 2018. Laur przyznany Szkarłatnej głębi jest zupełnie inny, bo niszowy. Co  Pan czuł, odbierając go? Wiecie już o kim mowa? Krzysztof Bochus.  Pisarz wspomina tu m.in.  o powieści, która już krąży po blogosferze (mam już i ja). Zerkam co dalej. "O wydawaniu książek.." i znowu coś ciekawego, choć niekoniecznie świeżego. Nie znam pana, który przygotowywał ten materiał, ale jest pisany z pazurem i humorem :)  Tak to ja mogę czytać nawet przepisy kulinarne. Poezja i muzy

Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować, czyli historia egzekucji

Show must go on ..Wyobraź sobie, że stoisz wśród publiczności i czekasz na egzekucję. Teraz zamknij oczy i spróbuj sobie wyobrazić najgorszy z możliwych krzyków, jaki człowiek może z siebie wydać. Zanim zostanie stracony, będzie przypalany, rozszarpywany lub być może ugotowany. Forma dowolna. Możesz? Ja niestety nie, jakakolwiek forma śmierci, po przeczytaniu tej literatury nie jest dla mnie humanitarna. Zresztą chyba takiej nawet nie ma. Głowę podnoszono jeszcze na chwilę, żeby publiczność mogła wyrazić swoją aprobatę, po czym wrzucano ją do kosza razem z ciałem i całość zabierano na cmentarz. Przeczytałam już sporo książek, w których naczytałam się o różnorakich sposobach śmierci i wciąż czasem jestem zaskakiwana, lecz ta pozycja jest wyjątkowo drastyczna. Zdecydowanie dla czytelnika o stalowych nerwach i przede wszystkim kierowana dla osób dorosłych.  Ten album śmierci jest przepięknie wydany, prawie na każdej stronie znajdują się fotografie, obrazy albo szkice przedstawia