Przejdź do głównej zawartości

Punkt widzenia

Uwielbiam zżywać się z bohaterami książki, stąd pewnie chętnie sięgam po serie. Ponad rok temu wzięłam do ręki 1 tom Zapłatę M. Rogali i przez następne dni doczytałam pozostałe części. Prawie trzy miesiące czekałam na 5 tom i kolejny rok na dalsze losy tej sympatycznej dwójki, Agaty i Sławka. I co? Tyle czekania a ja na trzy razy usiadłam wygodnie i koniec, finito. Jak żyć?




Stwierdzam ponad wszelką wątpliwość, że Punkt widzenia to nie tylko ciekawy kryminał, to również bardzo dobra po części historia społeczno-obyczajowa, pokazująca zachowania nas, Polaków w sieci. Niestety ten obraz jest bardzo smutny. Jednak najważniejszym problemem poruszanym przez autorkę jest gwałt. Jak zwykle pobudzona ciekawością zerknęłam na kilka artykułów w Internecie dotyczących przemocy seksualnej i odechciało mi się dalej czytać. Dane są przerażające, raz jest to kwestia udowodnienia winy, a dwa zasądzenie wyroku, który jest z reguły karą zbyt niską.
Zachęceni?

Ten dzień na zawsze podzielił moje życie. Nie mają państwo pojęcia, ile bym oddał żeby cofnąć czas.
A kiedy się już go nie da cofnąć? Kiedy dopadają nas najmroczniejsze koszmary, gorzej, bo nie te ze snu, a jednak trzeba znaleźć siły, by żyć dalej. 
To nieszczęście dopada rodzinę sędziego Skowrońskiego. Dotyka ich tragedia, która mogłaby nie mieć miejsca, gdyby nie pewne wydarzenia z przeszłości. 17- letnia córka Jagoda zostaje zgwałcona i zamordowana.

Agata Górska i Sławek Tomczyk jako partnerzy nie tylko w pracy, muszą zająć się tym śledztwem. Przepytują bliskich Jagody, szukają punktów zaczepienia. Tropią gwałciciela i zabójcę, który z premedytacją wysłał nagranie Skowrońskiemu, na którym zmuszony jest zobaczyć gwałconą, swoją córkę.


W sieci ludziom częściej puszczają hamulce i są bardziej rozemocjonowani, zwłaszcza gdy nie muszą pokazywać twarzy i ujawniać nazwiska.
W Internecie zaczyna wrzeć, fora dyskusyjne zamieniają się w ogniste wymiany zdań i pojedynki na słowa. Prawdziwe i tak realne pyskówki, że ciśnienie skacze przy czytaniu. Ta jawna czasem prowokacja może być bardzo niebezpieczna. Przed tym ekranem ludzie nagle stają się katami i sędziami, oceniają i oskarżają, końca konfliktu nie widać. Nie da się ukryć, że książka ta na pewno wywołuje emocje.

Agata w trakcie dochodzenia musi mierzyć się z przeszłością i jak się okaże Sławek też. Czy sprawy prywatne okażą się bardziej ważniejsze niż mundur? Czy sędzia na sali rozpraw może popełniać błędy? Nie odpowiem wam na te pytania, tylko gorąco zachęcam do kryminalnego świata Małgorzaty Rogali.

Dziękuję za egzemplarz:









Punkt widzenia
Małgorzata Rogala
Cykl: Agata Górska i Sławek Tomczyk (tom 6)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Premiera 30.01.2019




Popularne posty z tego bloga

Doświadczenia kata. James Berry

O godz. 8.00 dokonywane były przez niego wyroki śmierci, jego profesja była niezbędna i mało poważana. Jak wiele tajemnic skrywał, jakie były jego obowiązki, dowiedzieć się możecie z poniższej lektury. Wydawnictwo Aktywa wydało kolejną publikację z serii Rozmowy z Katem, która ujrzała światło dziennie już w 1982 r. Doświadczenia kata. James Berry .  Tym razem swoimi zawodowymi kompetencjami dzieli się z nami pan James. Jak się okazuje, to mężczyzna o miękkim sercu, z poczuciem humoru, a także konserwatysta, dla którego wędkowanie jest dobrą rozrywką w wolnym czasie. Przypadek sprawił, że zdecydował się na wybór tego zawodu. Byli tacy, którzy mówili o nim „podły kat”. Pewnie wiecie, że kaci, z reguły nie byli dobrze postrzegani. No cóż, chyba nie ma się czemu dziwić, jednak czytając tę lekturę kolejny raz upewniam się, że wykonując swoją pracę, zależało im przede wszystkim na sprawnym, szybkim i co najważniejsze, humanitarnym przeprowadzaniu egzekucji. Gdyby wszyscy morder

Post Scriptum - Niezalezyny kwartalnik literacko artystyczny

Czytacie jeszcze w ogóle prasę? Ja rzadko, a kolorowe magazyny  w ogóle. Jakoś nie mam potrzeby. Za to chętnie kupuję i zaglądam do  Pocisk magazyn literacko-kryminalny , o czym na pewno wiecie. Tym razem, w przedstawionym wydaniu, moją uwagę przykuł wywiad ze znajomym mi autorem . Polecam na rozgrzewkę fanom kryminałów i nie tylko. Bodźcem do naszego spotkania na łamach pisma stała się nagroda Grand Prix,  którą odebrał Pan, II edycję niezależnego  plebiscytu na polską Książkę Roku Brakująca Litera 2018. Laur przyznany Szkarłatnej głębi jest zupełnie inny, bo niszowy. Co  Pan czuł, odbierając go? Wiecie już o kim mowa? Krzysztof Bochus.  Pisarz wspomina tu m.in.  o powieści, która już krąży po blogosferze (mam już i ja). Zerkam co dalej. "O wydawaniu książek.." i znowu coś ciekawego, choć niekoniecznie świeżego. Nie znam pana, który przygotowywał ten materiał, ale jest pisany z pazurem i humorem :)  Tak to ja mogę czytać nawet przepisy kulinarne. Poezja i muzy

Dolina gniewu. Krzysztof Bochus.

Każda wojna ma swoją cenę. Niezależnie od noszonego na mundurze żołnierskim symbolu dyktatury... „Nie daj się zabić. Wróć żywy". Z nieukrywaną przyjemnością sięgnęłam po piąty już tom  z radcą Abellem  w głównej roli. Mowa oczywiście o „Dolinie gniewu”, której premiera zaplanowana jest 17 maja. Rzekomo ostatnia część, i tu zapewne będzie fala smutku wśród czytelniczek  i czytelników, była dla mnie nad wyraz emocjonalna, czego raczej się nie spodziewałam. „Nie ma takiego cierpienia, którego człowiek nie wyrządziłby bliźniemu, jeśli uzna go za wroga lub jeśli mu to przyniesie wymierną korzyść". Christian Abell, obecnie były radca kryminalny  z Kriminalpolizei, człowiek  z zasadami i nietracący głowy  w obliczu tragedii, wypowiada wojnę całemu światu. Punktem zapalnym była podjęta decyzja o wywiezieniu teścia, Piotra Morela, z wojskowego lazaretu. A konkretnie z paszczy lwa.  W Gdańsku bowiem trwa sowiecka zagłada. Mimo że powrót  z emigracji był ryzykowny, takiego scenariusza,