Przejdź do głównej zawartości

Opowiem ci o zbrodni


Zostały dwa dni do premiery książki, jak i startu nowego telewizyjnego projektu kryminalnego.
7 autorów, mających różniące się od siebie wykształcenie, ale jedno zamiłowanie, jakim jest pasja pisania, będą dodatkowo uczestniczyć w 6-odcinkowym cyklu dokumentalnym.
OPOWIEM CI O ZBRODNI, jest zarówno tytułem książki, jak i kryminalnego programu, w którym przedstawione będą prawdziwe i tragiczne wydarzenia z przeszłości.




Rozwija nam się promocja rynku czytelniczego i forma reklamy literatury, chyba już to wszyscy zauważamy. Łączenie opowiadań w książce przez kilkoro autorów w Polsce już nie jest nowością.  Z zaciekawieniem oglądamy coraz więcej zwiastunów/traillerów wydawanych publikacji.
Tym razem forma przekazu przeniosła się na ekran. Już wkrótce się przekonamy czy  zostanie kupiona przez odbiorców.
Czym się różni archeologia od śledztwa policyjnego? Niczym..
Dla mnie nie ma tu lepszych bądź gorszych opowiadań. Nie jest to bowiem fikcja literacka, gdzie można próbować oceniać fabułę i logikę kryminału. Każda z tych zbrodni na swój sposób została ciekawie i dość obrazowo przedstawiona. Autorzy przekopywali się przez akta spraw, które czasem miały miejsce kilkadziesiąt lat temu. Na podstawie zebranych materiałów, swoimi słowami wprowadzili czytelnika na nowo w popełnione zbrodnie. Ich motywy były różne. Niektóre z tych spraw zostały zamknięte, do niektórych powracano. Jednym razem niezrozumiałe, ba nawet niedorzeczne, innym razem znów szokujące. Czy wszystkie będą miały swoje zakończenie, a winni zostaną ukarani?

Miłość, kiełbasa, kasztany i Archiwum X i nie tylko to łączy ludzkie tragedie.
Celem zbioru tych opowiadań jest próba odpowiedzi na pytanie: dlaczego one zostały popełnione i co kierowało sprawcami.

Małgorzata i Michał Kuźmińscy, antropolożka i dziennikarz, piszący powieści etnokryminalne i tym razem zajęli się problemami społecznymi. Wyciągnęli na wierzch zbrodnię, która spowodowała we mnie wrzenie krwi i wielkie niedowierzanie. Jaka moc sprawcza może zadziałać w zamkniętym środowisku? Czy te opisane sytuacje naprawdę miały miejsce? 
Śledczy nie od razu zorientują się, że któraś z tych osób kłamie. Dojście do prawdy zajmie długie dwadzieścia lat.
Te wybrane zbrodnie dzięki temu dużemu przedsięwzięciu odżyją na nowo. Wszyscy ci pisarze, jak Marta Guzowska, archeolożka przekopywali się w brudach przeszłości. Niejednokrotnie tymi sprawami żyła cała Polska.
Ja nawet po przeczytaniu zbioru tych opowiadań, nie jestem w stanie pojąć rozumowania morderców. Opisane bestialskie czyny nie znajdą zrozumienia, mają jedynie wskazać zwykłe ludzkie słabości.

Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów kryminałów, literatury faktu, ale również dla czytelników szukających prawdy we współczesnym świecie.

OPOWIEM CI O ZBRODNI można zobaczyć w telewizji kryminalnej Crime+Investigation Polsat (CI Polsat), w każdą środę, pierwszy odcinek 17 października o godz. 22:00.

Dziękuję za egzemplarz:





PS. Na katowickich targach książki, które odbywały się w dniach 12-14.10, udało mi się zdobyć autografy.

OPOWIEM CI O ZBRODNI
premiera 17.10.2018
Katarzyna Bonda
Igor Brejdygant
Wojciech Chmielarz
Marta Guzowska
Małgorzata i Michał Kuźmińscy
Katarzyna Puzyńska
Wydawnictwo: Kompania Mediowa

Popularne posty z tego bloga

Doświadczenia kata. James Berry

O godz. 8.00 dokonywane były przez niego wyroki śmierci, jego profesja była niezbędna i mało poważana. Jak wiele tajemnic skrywał, jakie były jego obowiązki, dowiedzieć się możecie z poniższej lektury. Wydawnictwo Aktywa wydało kolejną publikację z serii Rozmowy z Katem, która ujrzała światło dziennie już w 1982 r. Doświadczenia kata. James Berry .  Tym razem swoimi zawodowymi kompetencjami dzieli się z nami pan James. Jak się okazuje, to mężczyzna o miękkim sercu, z poczuciem humoru, a także konserwatysta, dla którego wędkowanie jest dobrą rozrywką w wolnym czasie. Przypadek sprawił, że zdecydował się na wybór tego zawodu. Byli tacy, którzy mówili o nim „podły kat”. Pewnie wiecie, że kaci, z reguły nie byli dobrze postrzegani. No cóż, chyba nie ma się czemu dziwić, jednak czytając tę lekturę kolejny raz upewniam się, że wykonując swoją pracę, zależało im przede wszystkim na sprawnym, szybkim i co najważniejsze, humanitarnym przeprowadzaniu egzekucji. Gdyby wszyscy mo...

Dolina gniewu. Krzysztof Bochus.

Każda wojna ma swoją cenę. Niezależnie od noszonego na mundurze żołnierskim symbolu dyktatury... „Nie daj się zabić. Wróć żywy". Z nieukrywaną przyjemnością sięgnęłam po piąty już tom  z radcą Abellem  w głównej roli. Mowa oczywiście o „Dolinie gniewu”, której premiera zaplanowana jest 17 maja. Rzekomo ostatnia część, i tu zapewne będzie fala smutku wśród czytelniczek  i czytelników, była dla mnie nad wyraz emocjonalna, czego raczej się nie spodziewałam. „Nie ma takiego cierpienia, którego człowiek nie wyrządziłby bliźniemu, jeśli uzna go za wroga lub jeśli mu to przyniesie wymierną korzyść". Christian Abell, obecnie były radca kryminalny  z Kriminalpolizei, człowiek  z zasadami i nietracący głowy  w obliczu tragedii, wypowiada wojnę całemu światu. Punktem zapalnym była podjęta decyzja o wywiezieniu teścia, Piotra Morela, z wojskowego lazaretu. A konkretnie z paszczy lwa.  W Gdańsku bowiem trwa sowiecka zagłada. Mimo że powrót  z emigracji był ryz...

Post Scriptum - Niezalezyny kwartalnik literacko artystyczny

Czytacie jeszcze w ogóle prasę? Ja rzadko, a kolorowe magazyny  w ogóle. Jakoś nie mam potrzeby. Za to chętnie kupuję i zaglądam do  Pocisk magazyn literacko-kryminalny , o czym na pewno wiecie. Tym razem, w przedstawionym wydaniu, moją uwagę przykuł wywiad ze znajomym mi autorem . Polecam na rozgrzewkę fanom kryminałów i nie tylko. Bodźcem do naszego spotkania na łamach pisma stała się nagroda Grand Prix,  którą odebrał Pan, II edycję niezależnego  plebiscytu na polską Książkę Roku Brakująca Litera 2018. Laur przyznany Szkarłatnej głębi jest zupełnie inny, bo niszowy. Co  Pan czuł, odbierając go? Wiecie już o kim mowa? Krzysztof Bochus.  Pisarz wspomina tu m.in.  o powieści, która już krąży po blogosferze (mam już i ja). Zerkam co dalej. "O wydawaniu książek.." i znowu coś ciekawego, choć niekoniecznie świeżego. Nie znam pana, który przygotowywał ten materiał, ale jest pisany z pazurem i humorem :)  Tak to ja mogę czytać nawet przepi...