Przejdź do głównej zawartości

KRĘGI




Przypomniał mi się utwór „Little 15” Depeche Mode. Kojarzycie?
W 1992 r. byłam niewiele młodsza od Krystyny Talko, DZIEWCZYNKI, którą wtedy zamordowano i którą brutalnie potraktowano.  Może ona też słuchała DP, może nawet była zakochana w tym zespole? Tego nie wiem, ale mogę snuć domysły.
Znowu krzyk. Bliższy. Wołanie śmiertelnie przerażonego dziecka..
Kilkanaście lat później dokonano podobnego morderstwa. Obydwie dziewczyny mają ucięte dłonie. Podobieństwo jest uderzające. Czy te morderstwa mają coś ze sobą wspólnego? Tę książkę fascynaci kryminałów muszą koniecznie przeczytać.

Nie mogło zabraknąć w polskim kryminale policjanta z przeszłością, a obecnie prywatnego detektywa. Bartosz Konecki zwolniony z policji przyjmuje zlecenie, którego szczerze nie ma ochoty zrealizować. Jednak rachunki trzeba popłacić. Były komisarz Wydziału Terroru Kryminalnego jest w pułapce. Zlecono mu śledzenie młodej aktorki, która interesuje się przeszłością, związaną właśnie z Krystyną Talko. Zleceniodawca wydaje się jakiś podejrzany a rozpoczęte wkrótce śledztwo zaczyna być coraz bardziej zagadkowe. 

Kanwa historii prowadzona jest dwutorowo, w latach popełnionej pierwszej zbrodni i obecnie, w trakcie nadzorowanego śledztwa. To nam daje zdecydowanie lepsze spojrzenie na obydwa zabójstwa.
Fabuła książki nie jest zbyt warta, jednak ma w sobie taką akcję, którą czytelnik nie może nie polubić. Bardzo spodobał mi się delikatny humor autora jak dla mnie na duży plus. Mimo że, nasz bohater nie wykazuje wystarczającej energii do działania, jest dość mocnym filarem tej powieści.

Ściany rzeźni zdały się przybliżyć, powietrze przesycone smrodem krwi i kordonytu zrobiło się nieznośnie ciężkie.
Nasz bohater jest bardzo autentyczny, ponieważ dał się poznać ze swojej prywatnej strony. A nic tak nas nie zbliża do scalenia się z bohaterem, jak jego najbliższe otoczenie i jego problemy.
Narobiło się szumu wokół tej książki, ale ten szum jest w tym przypadku uzasadniony. Pomimo że, sięgnęłam po drugi tom, nie czytając pierwszego, nie pozostaje mi nic innego, jak nadrobienie tej pierwszej części.
To była bardzo dobra udana przygoda! Przyznam, że jestem pozytywnie zaskoczona.
Za egzemplarz dziękuję!


Kręgi
Zbigniew Zborowski
Cykl: Bartosz Konecki (tom 2)
Wydawnictwo: Znak

Popularne posty z tego bloga

Doświadczenia kata. James Berry

O godz. 8.00 dokonywane były przez niego wyroki śmierci, jego profesja była niezbędna i mało poważana. Jak wiele tajemnic skrywał, jakie były jego obowiązki, dowiedzieć się możecie z poniższej lektury. Wydawnictwo Aktywa wydało kolejną publikację z serii Rozmowy z Katem, która ujrzała światło dziennie już w 1982 r. Doświadczenia kata. James Berry .  Tym razem swoimi zawodowymi kompetencjami dzieli się z nami pan James. Jak się okazuje, to mężczyzna o miękkim sercu, z poczuciem humoru, a także konserwatysta, dla którego wędkowanie jest dobrą rozrywką w wolnym czasie. Przypadek sprawił, że zdecydował się na wybór tego zawodu. Byli tacy, którzy mówili o nim „podły kat”. Pewnie wiecie, że kaci, z reguły nie byli dobrze postrzegani. No cóż, chyba nie ma się czemu dziwić, jednak czytając tę lekturę kolejny raz upewniam się, że wykonując swoją pracę, zależało im przede wszystkim na sprawnym, szybkim i co najważniejsze, humanitarnym przeprowadzaniu egzekucji. Gdyby wszyscy mo...

Dolina gniewu. Krzysztof Bochus.

Każda wojna ma swoją cenę. Niezależnie od noszonego na mundurze żołnierskim symbolu dyktatury... „Nie daj się zabić. Wróć żywy". Z nieukrywaną przyjemnością sięgnęłam po piąty już tom  z radcą Abellem  w głównej roli. Mowa oczywiście o „Dolinie gniewu”, której premiera zaplanowana jest 17 maja. Rzekomo ostatnia część, i tu zapewne będzie fala smutku wśród czytelniczek  i czytelników, była dla mnie nad wyraz emocjonalna, czego raczej się nie spodziewałam. „Nie ma takiego cierpienia, którego człowiek nie wyrządziłby bliźniemu, jeśli uzna go za wroga lub jeśli mu to przyniesie wymierną korzyść". Christian Abell, obecnie były radca kryminalny  z Kriminalpolizei, człowiek  z zasadami i nietracący głowy  w obliczu tragedii, wypowiada wojnę całemu światu. Punktem zapalnym była podjęta decyzja o wywiezieniu teścia, Piotra Morela, z wojskowego lazaretu. A konkretnie z paszczy lwa.  W Gdańsku bowiem trwa sowiecka zagłada. Mimo że powrót  z emigracji był ryz...

Post Scriptum - Niezalezyny kwartalnik literacko artystyczny

Czytacie jeszcze w ogóle prasę? Ja rzadko, a kolorowe magazyny  w ogóle. Jakoś nie mam potrzeby. Za to chętnie kupuję i zaglądam do  Pocisk magazyn literacko-kryminalny , o czym na pewno wiecie. Tym razem, w przedstawionym wydaniu, moją uwagę przykuł wywiad ze znajomym mi autorem . Polecam na rozgrzewkę fanom kryminałów i nie tylko. Bodźcem do naszego spotkania na łamach pisma stała się nagroda Grand Prix,  którą odebrał Pan, II edycję niezależnego  plebiscytu na polską Książkę Roku Brakująca Litera 2018. Laur przyznany Szkarłatnej głębi jest zupełnie inny, bo niszowy. Co  Pan czuł, odbierając go? Wiecie już o kim mowa? Krzysztof Bochus.  Pisarz wspomina tu m.in.  o powieści, która już krąży po blogosferze (mam już i ja). Zerkam co dalej. "O wydawaniu książek.." i znowu coś ciekawego, choć niekoniecznie świeżego. Nie znam pana, który przygotowywał ten materiał, ale jest pisany z pazurem i humorem :)  Tak to ja mogę czytać nawet przepi...