Przejdź do głównej zawartości

POKUSZENIE - Piotr Bojarski

Złotka nie odkryłam,ale sreberko już pewnie tak. 
Piotrze Bojarski,  summa summarum, to było całkiem good, man.
Okres wakacji to dobry czas na odpoczynek, lenistwo i przygody. 
Tego wówczas oczekujemy. Czasem planujemy coś, co nie do końca toczy się tak jak powinno.
Tak też i tu miało to miejsce. Bogdan Popiołek nasz bohater, nauczyciel historii, wyjeżdża na zaproszenie znajomego na wakacje. Wschowa, miejsce docelowe to małe miasteczko, które jak się później okazuje, ma swoje tajemnice. 
Nauczyciele na wakacjach zamiast odpoczywać zaczynają się zabawiać w detektywów. Kiedy były kustosz, mieszkający we Wschowie, zostaje zamordowany, Bogdan wraz z Markiem, zaczynają się angażować w kryminalną zagadkę, która ma dłuższą historię. Kustosz uznawany za znakomitego historyka miasta, ale i też dziwaka jest zalążkiem ciekawie uknutej intrygi przez autora. 
Im więcej znałem detali, tym bardziej wciągała mnie ta historyczna rekonstrukcja.
Robert Gromadzki, redaktor miejscowej gazety również interesuje się zabójstwem Zamojskiego, kustosza. We trójkę odkrywają przeszłość miasta i przenoszą się do wieku XVIII.
W między czasie dochodzi do kolejnego morderstwa. W tym cichym i spokojnym mieście grasuje gangster, który.. No własnie. Co ma z tym wspólnego ciemny półświatek?

Właśnie dobrnęliśmy  do kresu pewnej przygody, którą wszyscy zapamiętamy do końca życia.
Najmocniejszą dla mnie mocną stroną był wątek historyczny. Czułam się czasem, jakbym przemierzała i zwiedzała to miasto wzdłuż i wszerz z przewodnikiem. Historia tego miasta i jak pisze autor, pewnych wymyślonych sytuacji na potrzeby książki, spowodowały, że mam chęć to miasto zwiedzić.
Jest to książka lekka i prosta mimo morderstw w tle. Nie można się tu nastawić na szybki bieg akcji czy mocne bicie serca. Próbuje sięgnąć pamięcią i chyba mogę śmiało stwierdzić, że jest mało historii gdzie śledztwem zajmują się "poboczne" osoby.
Powiedziałabym dobry kryminał dla niewymagających jednak nie tylko na okres wakacyjny.
..ta historia stała się niebezpieczna.
PS. BIEGACZ to I część przygód z Bogdanem Popiołkiem.


Za możliwość przeczytania przygód Bogdana dziękuję Wydawnictwu Czwartej Stronie.
Pokuszenie
Piotr Bojarski
Wydawnictwo: Czwarta Strona

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przedpremierowa recenzja - UCIECZKA, Joanny Opiat-Bojarskiej

Twarda prawda - dziś pisarz, dobry pisarz, próbuje znaleźć nietuzinkowy temat na książkę. Zdarza się, że są to problemy wielokrotnie wałkowane. Ale dobry pisarz, stara się szukać tych niszowych, przykładem jest parafilia, która została ostatnio wykorzystana przez poznańską pisarkę. W TEJ książce - UCIECZKA - taki się również znalazł. Witaj w mrocznym świecie, tu gdzie dominować będzie kontrowersyjna sztuka. Ja wam jej nie zdradzę. Autorka robi to w sposób rewelacyjny. 
Mimo że, czytelnik sięgając po lekturę próbuje domyślić się co go może spotkać, zapewniam was, że treść jest głęboko ukryta. 
Zanim dali się zamknąć miała trochę wątpliwości..Jakie są wasze pragnienia, jakich wy szukacie bodźców, podniet? Jakie reakcje emocjonalne są przez was poszukiwane? Jestem osobą ekspresyjną, lubię adrenalinę, ale jak każdy z nas znam swój umiar. Jest jakiś limit, którego nie przekroczę. Strach, ból, panika czy też upokorzenie to dla mnie uczucia, których wolałabym nie znać. Pozytywnych emocji może …

Syn zakonnicy - Joanna Jax

WSTRZĄSAJĄCA LEKTURA!

..im dalej pan jest od prawdy, tym dla pana bezpieczniej.
Od razu z grubej rury, kto się waha nad książką, komukolwiek przez chwilę przeszła myśl aby po nią sięgnąć, to ja wam ją na swoją odpowiedzialność polecam! Kupiłam, za tytuł i okładkę. Spodziewałam się wahań nastrojów i je dostałam, w pełnej krasie. Skończyłam książkę (aż mam ochotę zakląć) i nie wiem już w co wierzyć. O nie, tu nie chodzi o Boga i kościół. Chodzi o człowieczeństwo. O to kim się rodzimy, w jakiej rodzinie i kim możemy stać. To, że książka jest gdzieś po części, czerpana z życia (historia ta, na faktach, miała kiedyś, gdzieś miejsce) nie była powodem chęci jej przeczytania. Na pewno ją wzbogaciło. Takich zdarzeń pewno było więcej, nie mam tu konkretnie na myśli zakonnic, ale przeróżnych mezaliansów przed i w czasie II wojny światowej. Pamiętam film, NIEWINNE (reż. Anne Fontaine), gdzie w czasach II wojny światowej działy się niewyobrażalne rzeczy w Zakonie. Film ma się nijak do tej historii,…

GDYBYM JEJ UWIERZYŁ - Klaudia Kloc-Muniak

Jak was zarazić tą książką? Fani thrillerów medycznych, kryminałów i sensacji musicie to przeczytać. Fenomenalny dla mnie debiut, znów. 
Usiadłam z książką i przepadłam. Tematyka biotechnologii, trupy, zaginięcia, ha i mało tego, nawet adwokat się pojawia w całej tej mrocznej historii. Starczy? 
Julia Przybysz to odważna kobieta. Znalazła swój cel zawodowy. 
Przez chęć jego realizacji porzuciła Kamila, przyjaciół i dom. Praca naukowica w nowej firmie jest dla niej wyzwaniem. Kiedy po krótkim czasie pracy jako asystentka, otrzymuje propozycję pracy przy tajnych badaniach w prestiżowym projekcie, pełna dalszego zaangażowania oddaje się badaniom. BioSteam podkarpacka firma przeprowadza, jak się później okazuje tajne badania. Jak na naukowca przystało, Julia próbuje się dowiedzieć nieoficjalne co kryją inne laboratoria. Niestety ciekawscy są niemile widziani w tym zakładzie pracy. 
Julia zostaje napadnięta w swoim obecnym domu. Ktoś dołoży starań, żeby również zniknęła.
Miała nieodparte wrażen…