Przejdź do głównej zawartości

POKUSZENIE - Piotr Bojarski

Złotka nie odkryłam,ale sreberko już pewnie tak. 
Piotrze Bojarski,  summa summarum, to było całkiem good, man.
Okres wakacji to dobry czas na odpoczynek, lenistwo i przygody. 
Tego wówczas oczekujemy. Czasem planujemy coś, co nie do końca toczy się tak jak powinno.
Tak też i tu miało to miejsce. Bogdan Popiołek nasz bohater, nauczyciel historii, wyjeżdża na zaproszenie znajomego na wakacje. Wschowa, miejsce docelowe to małe miasteczko, które jak się później okazuje, ma swoje tajemnice. 
Nauczyciele na wakacjach zamiast odpoczywać zaczynają się zabawiać w detektywów. Kiedy były kustosz, mieszkający we Wschowie, zostaje zamordowany, Bogdan wraz z Markiem, zaczynają się angażować w kryminalną zagadkę, która ma dłuższą historię. Kustosz uznawany za znakomitego historyka miasta, ale i też dziwaka jest zalążkiem ciekawie uknutej intrygi przez autora. 
Im więcej znałem detali, tym bardziej wciągała mnie ta historyczna rekonstrukcja.
Robert Gromadzki, redaktor miejscowej gazety również interesuje się zabójstwem Zamojskiego, kustosza. We trójkę odkrywają przeszłość miasta i przenoszą się do wieku XVIII.
W między czasie dochodzi do kolejnego morderstwa. W tym cichym i spokojnym mieście grasuje gangster, który.. No własnie. Co ma z tym wspólnego ciemny półświatek?

Właśnie dobrnęliśmy  do kresu pewnej przygody, którą wszyscy zapamiętamy do końca życia.
Najmocniejszą dla mnie mocną stroną był wątek historyczny. Czułam się czasem, jakbym przemierzała i zwiedzała to miasto wzdłuż i wszerz z przewodnikiem. Historia tego miasta i jak pisze autor, pewnych wymyślonych sytuacji na potrzeby książki, spowodowały, że mam chęć to miasto zwiedzić.
Jest to książka lekka i prosta mimo morderstw w tle. Nie można się tu nastawić na szybki bieg akcji czy mocne bicie serca. Próbuje sięgnąć pamięcią i chyba mogę śmiało stwierdzić, że jest mało historii gdzie śledztwem zajmują się "poboczne" osoby.
Powiedziałabym dobry kryminał dla niewymagających jednak nie tylko na okres wakacyjny.
..ta historia stała się niebezpieczna.
PS. BIEGACZ to I część przygód z Bogdanem Popiołkiem.


Za możliwość przeczytania przygód Bogdana dziękuję Wydawnictwu Czwartej Stronie.
Pokuszenie
Piotr Bojarski
Wydawnictwo: Czwarta Strona

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przedpremierowa recenzja - UCIECZKA, Joanny Opiat-Bojarskiej

Twarda prawda - dziś pisarz, dobry pisarz, próbuje znaleźć nietuzinkowy temat na książkę. Zdarza się, że są to problemy wielokrotnie wałkowane. Ale dobry pisarz, stara się szukać tych niszowych, przykładem jest parafilia, która została ostatnio wykorzystana przez poznańską pisarkę. W TEJ książce - UCIECZKA - taki się również znalazł. Witaj w mrocznym świecie, tu gdzie dominować będzie kontrowersyjna sztuka. Ja wam jej nie zdradzę. Autorka robi to w sposób rewelacyjny. 
Mimo że, czytelnik sięgając po lekturę próbuje domyślić się co go może spotkać, zapewniam was, że treść jest głęboko ukryta. 
Zanim dali się zamknąć miała trochę wątpliwości..Jakie są wasze pragnienia, jakich wy szukacie bodźców, podniet? Jakie reakcje emocjonalne są przez was poszukiwane? Jestem osobą ekspresyjną, lubię adrenalinę, ale jak każdy z nas znam swój umiar. Jest jakiś limit, którego nie przekroczę. Strach, ból, panika czy też upokorzenie to dla mnie uczucia, których wolałabym nie znać. Pozytywnych emocji może …

"Kto zabił Kopciuszka?" I co z tego wynikło.

Uwaga! 
Książę komedii kryminalnej - tak go nazywają - Alek Rogoziński!


KTO ZABIŁ KOPCIUSZKA?

Książka, jak poprzednie dwie części musiała się znaleźć obowiązkowo w moich zbiorach. Okładka dla mnie jest przepiękna, łącznie 
z tytułem :)

Przed lekturą zapomniałam założyć szpilki (nie noszę) i użyć tuszu (nie używam). 
I jak poszło! 
Nie jestem Miłką ale jak każdy jeść muszę i nie jestem też panią Cecylią, więc gotować nie lubię. 
Druga pizza w tym tygodniu .
A to wszystko wina Alka Rogozińskiego.Powstał kolejny pozytywnie zakręcony kryminał z chichotem. 
Ubawiłam się nieźle przy książce i pewnie nie ja jedna.
Róża Krull wybiera się na bal charytatywny. W czasie tego wydarzenia poznajemy kolejno postacie mające mniejsze i większe znaczenie w całej historii. M.in. znane dwie piosenkarki, ich managerów i managerki. Niestety bal nie miał dobrego zakończenia. 
"Rzeczywistość na chwilę zatrzymała się dla Róży niczym w filmowej stopklatce".Nóż, krew i ciało. A komu się chciało?
Róża rozpoczyna śl…

Polska Paulina Simons czyli Sabina Waszut.

Sabina Waszut –  pisarka, poetka, recenzentka, organizatorka spotkań literackich. Propagatorka śląskiej kultury. 
W skład trylogii wchodzą ROZDROŻA, W OBCYM DOMU i ZIELONY BYFYJ (wydawnictwa Muza).
Przepiękna historia miłosna Zosi i Włodka, a później ich wnuków, od czasów II wojny światowej, aż po czasy współczesne. 
Zosia jest z pochodzenia Niemką,Włodek Polakiem. Akcja powieści rozgrywa się na Górnym Śląsku. Miłość tych dwojga jednak nie zna granic.
Zakochują się w sobie przed wybuchem wojny.  Rozdzieleni przez nią, nie wiedząc co im przyniesie następny kolejny dzień czerpią z życia ile się da. Czasy rozłąki są bardzo trudne. Każde z nich stoi po "drugiej stronie wojny". To właśnie w Rozdrożach przeżywamy z nimi te najcięższe czasy, kiedy to rodzina "przy śniadaniu dzieliła jajko na pięć części". Tytuł Rozdroża mówi sam za siebie.

Mam ciarki jak to piszę. Przeżywam to jeszcze raz.

W OBCYM DOMU. Wojna się kończy. Nie chcę wam za dużo pisać. Niemniej jednak cały czas czy…